Nice till Sanremo

Nice till Sanremo

Nice
Sanremo
ons 30 sep.
+ Lägg till returresa
2 resenärer
Hittar de bästa rutterna till dig – nästan klar!
Sortera på
Filter
Avgångstid
Typ av transport
Avresestation
Ankomststation
Bokningsmöjligheter
Pris
Ankomsttid
Driftföretag
 
 
 
 
 

Nice till Sanremo tidtabell

TypeOperatorClassDeparture TimeArrival TimePriceRating
Taxi
Daytrip private transfer with English speaking driver
Minibuss 7 personer
Any time
+56m
204,49 US$
Taxi
Daytrip private transfer with English speaking driver
Komfort 2 personer
Any time
+56m
183,45 US$
Taxi
Daytrip private transfer with English speaking driver
Minibuss 4 personer
Any time
+56m
204,49 US$
Taxi
Daytrip private transfer with English speaking driver
Standard 3pax
Any time
+56m
163,59 US$
Taxi
Daytrip private transfer with English speaking driver
Standard 3pax
Any time
+1h
184,03 US$
Taxi
Daytrip private transfer with English speaking driver
Komfort 2 personer
Any time
+1h
200,44 US$
Taxi
Daytrip private transfer with English speaking driver
Minibuss 7 personer
Any time
+1h
220,37 US$
Taxi
Daytrip private transfer with English speaking driver
Minibuss 4 personer
Any time
+1h
220,37 US$
Bus
FlixBus
Standard
12:00
13:10
7,07 US$
Bus
Blablacar Bus
Standard med AC
12:35
14:05
6,48 US$
Bus
FlixBus
Standard
16:35
17:35
12,48 US$
Bus
FlixBus
Standard
16:55
18:05
9,77 US$
Bus
Blablacar Bus
Standard med AC
19:15
20:45
6,48 US$

Att ta sig från Nice till Sanremo

Det är möjligt att resa mellan Nice och Sanremo med Buss och taxi. Taxi garanterar snabbast resa på den här rutten. Buss är det långsammaste alternativet. Den dyraste biljetten kostar dig USD 247.71 om du väljer Taxi. För att hålla nere priset kan du välja buss, vilket endast kostar dig USD 5.09.

Hur lång tid tar det att ta sig från Nice till Sanremo?

Det kan ta alltifrån 1 till 2 timmar att resa mellan Nice och Sanremo beroende på vilket transportmedel du väljer. Taxi är det snabbaste sättet att resa mellan Nice och Sanremo. Taxi tar dig till din destination på 56m. Med Buss går det mycket långsammare, ca 1t. 30m att ta sig till Sanremo.

Hur mycket kostar det att ta sig från Nice till Sanremo?

Att resa mellan Nice och Sanremo kan kosta så lite som USD 5.09 om du väljer en Blablacar Bus buss, eller kosta så mycket som USD 247.71 om du väljer en biljett med Daytrip private transfer with English speaking driver Taxi. Detta är en lista över hur mycket du kan förvänta dig att behöva betala med varje transportmedel längs den här rutten.

Hur många resor per dag anordnas mellan Nice och Sanremo ?

  • 5 från Nice till Sanremo från 07:50 Nice Airport 1 fram till 19:15 Nice Airport 1
  • 8 från Nice till Sanremo från 00:00 Nice Hotel Transfer fram till 00:00 Nice Hotel Transfer

Se ovan för buss- tåg- flyg- och färjetidtabeller från Nice till Sanremo.

Vilket transportmedel är bäst för min rutt?

Buss

Att resa med buss från Nice till Sanremo landvägen tar oundvikligen längre tid, men är i många fall det billigaste alternativet om du valt att resa med buss.

Saker att komma ihåg: Välj om möjligt en buss i en bättre kategori för att resa mer bekvämt. Dessa bussar har vanligtvis fällbara säten och är utrustade med luftkonditionering och toaletter ombord.

På dessa ingår ofta vatten, snacks eller en lätt lunch i biljettpriset, och de stannar till för toalettbesök längs vägen.

Bussbolag som kör rutten mellan Nice och Sanremo Blablacar Bus, FlixBus

Taxi

Vissa resenärer anser att taxi är det bekvämaste sättet att resa landvägen tack vare flexibla avgångstider, möjligheten att välja fordonsstorlek och den bekymmersfria dörr-till-dörr-servicen.

Saker att komma ihåg: Om du planerar att ta omvägar under resan bör du diskutera detta med föraren eller tjänsteleverantören i förväg eftersom det kan påverka priset.

Bolag som erbjuder resor mellan Nice och Sanremo Daytrip private transfer with English speaking driver

Vilket är det mest populära transportsättet från Nice till Sanremo?

Med Buss kan du välja transportmedel och resa närsomhelst under dagen. Det förblir det populäraste alternativet tack vare de resonliga priserna och bekvämligheten.Av 1000 resenärer som köpt biljetter för den här rutten

  • 100% valde buss

Transport från Nice till Sanremo

Fakta om transport från Nice till Sanremo

Billigaste Transport5 US$
Snabbaste Transport56m
Tidigaste Avgång7:50 AM
Senaste Avgången7:15 PM
Avgångar per dag13
Avstånd47 kilometer
TransportföretagBlablacar Bus, FlixBus